Oświadczenie Żywej Biblioteki Polska w sprawie raportu Ordo Iuris
W związku z raportem “Wykorzystywanie organów samorządu terytorialnego przez aktywistów LGBT. Przykłady mechanizmów wsparcia, finansowania i patronatów“ sporządzonym przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris i opublikowanym na stronie www.ordoiuris.pl oraz upublicznionym podczas briefingu dnia 17.10.2018 w siedzibie Insytutu, w imieniu organizatorów i organizatorek Żywych Bibliotek w Polsce oświadczamy, że w/w “raport” zawiera nieprawdziwe informacje na temat metody Żywej Biblioteki i podmiotów ją organizujących.
Oświadczenie
Najbliższa otwarta Żywa Biblioteka Wrocław odbędzie się w dniach 14-15 grudnia 2018 w Mediatece.
Od września do grudnia 2018 roku realizujemy projekt Żywej Biblioteki we wrocławskich szkołach w ramach projektu „Liderzy Dialogu Międzykulturowego” finansowanego przez Gminę Wrocław.
Październik 2017
We współpracy z Kolejami Dolnośląskimi zrealizowaliśmy Żywą Bibliotekę na trasie Wrocław-Jelenia Góra-Wrocław.
Wrzesień 2017
W Kinie Nowe Horyzonty odbył się pokaz filmu „Żywa Biblioteka” połączony z rozmowami z Żywymi Książkami.
Czerwiec 2017
Odbyła się jubileuszowa, 25 edycja projektu. Obchodziliśmy 10 lecie projektu w Polsce i we Wrocławiu.
Marzec 2017
We współpracy z Dolnośląską Biblioteką Publiczną przeprowadziliśmy szkolenie “12 kroków do zorganizowania Żywej Biblioteki|” dla 40 uczestniczek/ków z Polski. Szkolenie składało się z trzech modułów: warsztatu antydyskryminacyjnego, szkolenia o metodzie Żywej Biblioteki i z Żywej Biblioteki, podczas której czytelnicy/czki mogli porozmawiać z siedmioma Żywymi Książkami. Szkolenie odbyło się w ramach obdchodów 10lecia Żywej Biblioteki.
Lipiec 2016
W ramach współpracy z Brave Festival, zorganizowaliśmy otwartą, jednodniową edycję Żywej Biblioteki w Centrum Sztuki IMPART.
Czerwiec 2016
Zorganizowaliśmy otwartą edycję Żywej Biblioteki Wrocław, w której wzieło udział 30 Żywych Książek i 250 Czytelników/czek.
Marzec 2016
Zorganizowaliśmy otwartą, jednodniową edycję Żywej Biblioteki Wrocław w BARBARA: infopunkt / kawiarnia / kultura – infopukcie Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultura. Dwadzieścia naszych Żywych Książek spotkało się z 200 uczestnikami/czkami.
Koordynatorka Żywej Biblioteki Wrocław i sieci Żywa Biblioteka Polska została Head of Training and Capacity Development w Human Library Organization. Jej zadaniem jest szkolenie i wspieranie organizatorów/ek Żywych Bibliotek na całym świecie, wdrażanie standardów jakościowych i monitorowanie wydarzeń, aby spełniały zasady organizacji.
Kwiecień 2015 – 2016
Stowarzyszenie Diversja, wraz z partnerem – Stowarzyszeniem Lambda Warszawa realizowało projekt „Rozwój Żywych Bibliotek w Polsce – przeciwdziałajmy dyskryminacji lokalnie”.
W ramach projektu: przeprowadziliśmy 4 szkolenia „Jak zorganizować Żywą Bibliotekę?” w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Chełmie dla 73 uczestników/czek, stworzyliśmy oprogramowanie do obsługi Żywej Biblioteki, uruchomiliśmy stronę www.zywabibliotekapolska.pl, przerowadziliśmy mentoring dla osób, które będą uczestniczyły w szkoleniach, aby ułatwić im organizację Żywych Bibliotek w ich miejscowościach, opracowaliśmy materiały wspierające i identyfikację wizualną Żywej Biblioteki w Polsce, z której bezpłatnie może korzystać każdy organizator/organizatorka, osoby uczestniczące w szkoleniach przeprowadziły swoje Żywe Biblioteki, łącznie odbyło się ich 43, napisaliśmy podręcznik dla osób organizujących Żywą Bibliotekę oraz zorganizowaliśmy ogólnopolską konferencję na temat Żywej Biblioteki dla 100 osób [uczestników szkoleń i innych zainteresowanych], w której uczestniczył Ronni Abergel z Human Library Organization oraz organizatorki z Human Library Chicago i Human Library Greece.
Marzec 2015
25 marca 2015 Stowarzyszenie Diversja przeprowadziło pierwszą na świecie Żywą Bibliotekę dla drużyny piłkarskiej, odbyła się ona pod hasłem „Strzelam gola stereotypom!”. W Żywej Bibliotece Wrocław wzięło udział 20 zawodników WKS Śląsk.
Grudzień 2014
Stowarzyszenie Diversja zrealizowało Żywą Bibliotekę Wrocław dla pracowników firmy IBM Delivery Centre.
Listopad 2014
Wzięliśmy udział w konferencji „Wielkokulturowa Biblioteka” w ramach projektu „Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur„. Żywa Biblioteka Wrocław została zaprezentowana w publikacji „Wielokulturowa biblioteka” w ramach projektu Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur.
W listopadowym numerze Magazynu Chidusz ukazał się wywiad z prezeską Stowarzyszenia Diversja – koordynatorką Żywej Biblioteki Wrocław.
Październik 2014
We wrocławskiej Mediatece odbyła się wystawa dymplomowa Aleksandry Szalbot na temat Żywych Książek w Żywej Bibliotece Wrocław.
Przedstawicielka Stowarzyszenia Diversja wzięła udział w akcji „Dbam to mam. Stop mowie nienawiści w przestrzeni publicznej miasta„, która odbyła się na terenie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu. Prezentowaliśmy Żywa Biblioteka / Human Library Wrocław i zachecalismy szkoły do organizowania żywych bibliotek u siebie. Organizatorem akcji był zespół szkół oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. W programie było m.in. wspólne zamalowywanie symboli mowy nienawiści.
Sierpień 2014
Stowarzyszenie Diversja, w ramach projektu „Building Human Library network in Poland”, finansowanego przez Europejską Fundację Młodzieży przy Radzie Europy, stworzyło publikację „Żywa Biblioteka Polska” [1000 egzemplarzy]. Publikacja zawiera przykłady Żywej Biblioteki w Polsce i ZASADY organizowania projektu.
Lipiec 2014
Na portalu ngo.pl ukazał się artykuł „Czy można bez nienawiści?„, w którym pojawiła się informacja o działaniach Stowarzyszenia Diversja związanych z procesem standaryzacji metody Żywej Biblioteki.
Czerwiec 2014
Stowarzyszenie Diversja zrealizowało 10 edycja Żywej Biblioteki Wrocław. Ta jubileuszowa edycja była współorganizowania przez 20 organizatorek/organizatorów Żywej Biblioteki z różnych miast w Polsce. Prezentujemy KATALOG Żywej Biblioteki Wrocław z 10 edycji.
Stowarzyszenie Diversja przeprowadziło seminarium „Budowanie sieci Żywych Bibliotek w Polsce”. W seminarium wzięło udział 20 organizatorek i organizatorów Żywej Biblioteki z różnych miast w Polsce. Wymienialiśmy się doświadczeniem, wypracowaliśmy standardy Żywych Bibliotek i współorganizowaliśmy wrocławską Żywą Bibliotekę. Naszym gościem specjalnym był Ronni Abergel – twórca metody Żywej Biblioteki [Kopenhaga] z Human Library Organization. Seminarium było finansowane przez Europejską Fundację Młodzieży przy Radzie Europy. Stowarzyszenie Diversja, organizator Żywej Biblioteki Wrocław, zostało koordynatorem sieci Żywych Bibliotek w Polsce. Zadaniem Stowarzyszenia jest wsparcie organizacji, które chcą pracować metodą Żywej Biblioteki, czuwanie nad jakością Żywych Bibliotek w Polsce oraz prowadzenie szkoleń na temat metody i standardów organizowania ŻB w Polsce. Human Library Organization udzieliła wsparcia i zgody Stowarzyszeniu Diversja na koordynowanie sieci Żywych Bibliotek w Polsce. W ramach 10 edycji Żywej Biblioteki Wrocław i seminarium „Budowanie sieci Żywych Bibliotek w Polsce” odwiedził nas Ronni Abergel z Human Libary Organization. Ronni wygłosił wykład skierowany do przedstawicieli wrocławskich służb publicznych, pracowników NGO, nauczycielek, młodzieży i osób zaniteresowanych Żywą Biblioteką. Organizatorem wykładu było Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.
Maj 2014
Stowarzyszenie Diversja zrealizowało czwarte szkolenie połączone z Żywą Biblioteką skierowaną do wrocławskich służb publicznych i tym samym zakończyło roczny projekt, który był skierowany do wrocławskich służb publicznych. Projekt był realizowany na przełomie 2013 i 2014 roku, dzięki wsparciu Fundacji WrOpenUp i Urzędu Miejskiego, składał się z 4 warsztatów szkoleniowych powiązanych z 4 Żywymi Bibliotekami, skierowanymi do konkretnej grupy zawodowej – policjantów, strażników miejskich, pracowników MOPS, CIRS, UM, Wydziału ds. Cudzoziemców i Obcokrajowców UW, nauczycieli i pracowników informacji turystycznej.
Członkinie Stowarzyszenia Diversja wzięły udział w seminarium „Young People’s responses to Homophobic and Transphobic Hate Speech” w ramach kampanii Rady Europy No Hate Speech Movement.
Marzec 2014
Stowarzyszenie Diversja zrealizowało trzecie szkolenie połączone z Żywą Biblioteką skierowaną do wrocławskich służb publicznych. Zespół Stowarzyszenia Diversja i zespół Żywej Biblioteki Wrocław uczestniczył w międzynarodowym seminarium dla organizatorów Żywej Biblioteki „Human Library as movement for social change” na Litwie.
Grudzień 2013
Stowarzyszenie Diversja zrealizowało drugie szkolenie połączone z Żywą Biblioteką skierowaną do wrocławskich służb publicznych.
Listopad 2014
Żywa Biblioteka Wrocław – edycja specjalna – Stowarzyszenie Diversja zrealizowało Żywą Bibliotekę Wrocław w ramach Dnia Życzliwości. Tym razem pojawiliśmy się w Kinie Nowe Horyzonty.
Czerwiec 2013
Stowarzyszenie Diversja wydało książeczki na temat Żywa Biblioteka Wrocław. Film promujący Żywą Bibliotekę Wrocław, zrealizowany dla Stowarzyszenia Diversja przez filMMate. Żywa Biblioteka Wrocław.
Stowarzyszenie Diversja zaprezentowało projekt Żywa Biblioteka podczas Gali projektu WrOPENup.
Listopad 2012
Odbyła się Żywa Biblioteka Wrocław – edycja specjalna w ramach kampanii WrOPENup. W ramach Żywej Biblioteki odbyły się warsztaty na temat kultury romskiej oraz debata na temat różnorodności.
Czerwiec 2012
Odbyła się otwarta edycja Żywej Biblioteki Wrocław
Grudzień 2011
Żywa Biblioteka Wrocław doczekała się również swojego TED Talk. Wideo [w wersji angielskiej] to refleksja na temat trudnych początków tego projektu w ówczesnym kontekście politycznym i o paradoksach w realizacji Żywej Biblioteki.
Listopad 2011
Wspólnie z partnerami z organizacji Netzwerk ROPE Żywa Biblioteka Wrocław zorganizowała międzynarodowe szkolenie „How to organize a Human Library?”. W szkoleniu wzięło udział 20 uczestniczek/uczestników. Rezultatem szkolenia było powstanie kilku Żywych Bibliotek w Europie.
Maj 2011
Żywa Biblioteka Wrocław – edycja otwarta – została zrealizowana w dwóch bibliotekach jednocześnie.
Kwiecień 2011
Żywa Biblioteka Wrocław przeprowadziła szkolenie „Jak zorganizować Żywą Bibliotekę?” dla organizatorów z Chełmna. Rezultatem szkolenia było powstanie Żywej Biblioteki w Chełmnie.
Marzec 2011
Żywa Biblioteka Wrocław przeprowadziła szkolenie „Jak zorganizować Żywą Bibliotekę?” dla Centrum im. L. Zamenhoffa w Białymstoku. W szkoleniu wzięło udział 12 osób. Rezultatem szkolenia było powstanie Żywej Biblioteki w Białymstoku.
Czerwiec 2010
Zorganizowaliśmy otwartą edycję projektu Żywa Biblioteka Wrocław.
Maj 2010
Żywa Biblioteka Wrocław przeprowadziła pierwsze w Polsce szkolenie pt. „Jak zorganizować Żywą Bibliotekę?”, w którym wzięło udział 20 uczestniczek/uczestników, którego rezultatem było powstanie kilku Żywych Bibliotek w Polsce.
Marzec 2010
Żywa Biblioteka Wrocław przeprowadziła szkolenie „Jak zorganizować Żywą Bibliotekę?” w Gdańsku. W szkoleniu wzięło udział ok. 15 osób. Rezultatem szkolenia było powstanie Żywej Biblioteki w Gdańsku.
Czerwiec 2009
Zorganizowaliśmy otwartą edycję Żywej Biblioteki Wrocław.
Koordynatorka Żywej Biblioteki Wrocław wzięła udział w międzynarodowym szkoleniu na temat metody Żywej Biblioteki w Budapeszcie, organizowanym przez Radę Europy.
Czerwiec 2008
Zorganizowaliśmy otwartą edycję Żywej Biblioteki Wrocław.
Czerwiec 2007
Zorganizowaliśmy pierwszą Żywą Bibliotekę Wrocław. Wydarzenie trwało dwa dni i zebrało 21 Żywych Książek.